Mowa Dla Biznesu

Vocal fry

Moda na vocal fry w głosie, co to jest?

Vocal fry, to inaczej smażony dźwięk- modzie na niego uległy m.in. Kardashianki, takim głosem mówi też Emily in Paris. Często inspirują się nim także nastolatki. Moda na ten określony sposób mówienia rozwinęła się głównie w USA, ale i na naszym polskim rynku miałam klientkę, która w ten sposób używała głosu. Jedni uważają ten sposób mówienia za irytujący, inni mówią, że brzmi sexy.

Vocal fry to niski, skrzypiący i lekko zachrypnięty dźwięk, który wytwarzamy przeważnie na końcu wyrazu. Czasami jednak zdarza się usłyszeć ten dźwięk także na początku zdania. Brzmi nieco jak chrypka, trochę jak mruczenie, trochę od niechcenia.

Jak analizujemy ten sposób mówienia ze studentami, czasami pojawia się trudność, aby vocal fry usłyszeć, dlatego pod koniec tego wpisu zamieściłam linki, gdzie można posłuchać jak brzmi klasyka vocal fry w wykonaniu pań Kardashian, jak również śmieszny filmik parodiujący ten sposób mówienia. A dla tych, którzy lubią eksperymenty, poniżej zamieszczam przepis na vocal fry, można próbować 🙂

Kilka słów o dźwięku

Zanim przejdziemy do naszego vocal fry, potrzebny nam krótki i przyjazny wstęp z anatomii krtani. Głos tworzymy poprzez wibracje fałdów głosowych, mylnie często nazywanymi strunami głosowymi. Wydychane powietrze wprawia fałdy głosowe w wibracje i w ten sposób powstaje dźwięk. Tuż nad i trochę z boku fałdów głosowych znajdują się fałdy przedsionkowe.

Dlaczego o tym piszę? Bo spotkałam się ze stwierdzeniem, że smażony dźwięk uzyskujemy fałdami przedsionkowymi. To nieprawda. Vocal Fry to dźwięk, a dźwięk, tak jak pisałam wcześniej, powstaje tylko poprzez wibrację fałdów głosowych, fałdy przedsionkowe nie drgają. Nawet więcej, aby nie uszkodzić sobie narządu głosu, fałdów przedsionkowych w vocal fry nie polecam angażować.

W języku angielskim fałdy głosowe nazywa się prawdziwymi (True Vocal Folds), fałdy przedsionkowe- fałszywymi (Fasle Vocal Folds). Łatwo więc zapamiętać, że dźwięk tworzą tylko te prawdziwe.

Przepis na vocal fry

Przejdźmy więc do przepisu. Aby wytworzyć „smażony” dźwięk, należy spowolnić wibracje fałdów głosowych. Zacznij od przyjemnego mruczenia. Zacznij od swojej naturalnej wysokości głosu, tak jak normalnie mówisz, a później można próbować ton obniżyć.

Niższy ton będzie bardziej sprzyjał „smażeniu” w głosie. Bardzo ważne jest rozluźnienie, zarówno fałdów głosowych jak i całego gardła. Poprzez zmniejszenie napięcia fałdów głosowych i umożliwienie im wolniejszych wibracji uzyskujemy niższy, bardziej skrzypiący dźwięk.

Uwaga na powietrze. Nie potrzebujemy go dużo. Tak naprawdę, im mniej tym łatwiej. Dla niektórych osób pomocne jest niewielkie uniesienie podbródka, aby nieco uwolnić chrząstkę tarczowatą (to ta największa w krtani, łatwo ją zlokalizować, gdy spojrzymy na szyję mężczyzn, to miejsce, które nazywamy jabłkiem Adama). Próby smażenia najlepiej zacząć od samogłoski /a/.

A co z fałdami przedsionkowymi?

Dlaczego więc niektórzy mają wrażenie, że vocal fry uzyskuje się fałdami przedsionkowymi? Myślę, że chodzi o odczucie. Nasz vocal fry, czyli wolne wibracje i luźne fałdy głosowe sprzyjają zaciskowi fałdów przedsionkowych, szczególnie w wyższych rejestrach, czyli na wyższych dźwiękach. Wówczas może się wydawać, że nasz smażony dźwięk uzyskujemy fałdami przedsionkowymi.Jeżeli zaciśniesz gardło lub poczujesz, że struktury w krtani układają się jak do szeptu, eksperymentowanie z vocal fry należy przerwać. Szept uzyskujemy fałdami przedsionkowymi, a tych nie chcemy angażować w smażenie.

Co mówią o tym specjaliści?

Logopedzi i trenerzy głosu nie przepadają za vocal fry, choć i tutaj zdania są podzielone. Ja uważam, że jako środek artystyczny może być czasem użyty, ważne tylko, aby wiedzieć jak to zrobić, aby nie uszkodzić swojego głosu. Absolutnie nie polecam częstego używania lub nadużywania vocal fry bo może to prowadzić do nadwyrężenia i uszkodzenia głosu. Nie zawsze warto ulegać modzie, nawet jeśli może wydawać się kusząca. Są jednak sytuacje, że trudno się oprzeć, warto wtedy pamiętać, aby smażyć z umiarem.

Gdzie posłuchać?

Chcesz posłuchać jak brzmi vocal fry? Polecam panie Kardashian https://www.youtube.com/watch?v=1WhFt90Ii1s&t=62s lub vocal fry na wesoło https://www.youtube.com/watch?v=WDfJn1kcQuU Jeżeli interesują cię badania naukowe dotyczące vocal fry, polecam https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0892199711000142?casa_token=3grQAhIIHtAAAAAA:fO__MvJAzbtt_EZFph3OKkEXLIml9xvxE4B62BLJSamDKpXnAGi5vCukvZ52_GGlKZXtQBPnIOE

Strony internetowe: fondo.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram