Mowa Dla Biznesu

Dlaczego nie lubisz dźwięku swojego głosu?

Pamiętasz kiedy pierwszy raz usłyszałeś nagranie swojego głosu? Rozczarowało Cię jego brzmienie? Dlaczego nasz głos brzmi dla nas obco?

Odpowiedź znajduje się w kościach! A ściślej w procesie, które nazywa się przewodnictwo kostne.

Już wyjaśniam.

Ludzki głos jest niczym innym jak falą dźwiękową. Większość dźwięków dociera do Twoich uszu poprzez powietrze (przewodnictwo powietrzne) czyli mechaniczne wibracje cząstek powietrza.

A jak dociera Twój głos? Odpowiedzią jest przewodnictwo kostne, wibracje przechodzą nie poprzez powietrze lecz poprzez kości.  

A dlaczego słyszymy nasz głos inaczej? Dlatego, że kości, lepiej niż powietrze, przewodzą niższe częstotliwości. To dlatego głos, który słyszysz w swojej głowie brzmi niżej niż ten, który słyszysz drogą powietrzną, czyli ten, który słyszysz już jako nagrany. Głos, który słyszysz poprzez powietrze nie jest już taki pełny i o takiej samej barwie jak ten, który słyszysz na nagraniu. To jest głównym powodem, dla którego większość z nas nie przepada za odsłuchiwaniem swojego głosu i  czuje się rozczarowana jego brzmieniem.

Pocieszeniem jest to, że większość Twoich słuchaczy też nie przepada za swoim nagranym głosem, a brzmieniem Twojego głosu nie czują się rozczarowani.  A swoją drogą ciekawe jak brzmiałyby nasze głosy dla słuchaczy na innej planecie, z innym składem atmosfery?  Jedno jest pewne, w próżni byśmy w ogóle nie dogadali!

Strony internetowe: fondo.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram